Ćwiczenia w domu bez kosztownych sprzętów? To możliwe!
Długie wieczory, kapryśna pogoda i niskie temperatury skutecznie zniechęcają do ruszania się z domu. Zamiast wyjść na plac zabaw, pojechać na wycieczkę rowerową czy wybrać się na spacer, chętniej przesiadujemy na kanapie. Jesienne miesiące wcale nie muszą jednak oznaczać spadku formy i przybierania na wadze. Zdrowy i aktywny tryb życia niekoniecznie wiąże się z kosztownymi wizytami w siłowni i zakupem sprzętu do ćwiczeń. Nieskomplikowaną gimnastykę można wykonywać nawet podczas oglądania telewizji.
Zobacz przykładowe ćwiczenia – bez wychodzenia z domu!
- Uklęknij na prawej nodze, lewą zegnij w kolanie, a stopę oprzyj o podłogę. Ręce oprzyj o biodra, trzymaj wyprostowane plecy. Prawą stopę unieś w górę, przenosząc ciężar ciała na lewe kolano. Nie zmieniaj przy tym pozycji rąk ani głowy. Wykonaj ćwiczenie kilka razy. Postępuj analogicznie, klękając na lewej nodze.
- Zrób klęk podparty. Wyprostowane ręce oprzyj o podłogę, głowę trzymaj w równej linii z kręgosłupem. Unoś na przemian wyprostowane nogi do góry. Za każdym razem wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Powtarzaj ćwiczenie po kilkanaście razy na każdą nogę.
- Usiądź na podłodze. Nogi zgięte w kolanach przysuń w stronę tułowia tak, aby stopy dotykały pośladków. Obejmij stopy rękami, a łokcie oprzyj na kolanach. Odpychaj kolana łokciami na boki, aby poczuć opór.
- Stań w pobliżu ściany. Oprzyj o nią lewą dłoń. Następnie ugnij maksymalnie prawą nogę w kolanie. Chwyć prawą ręką za staw skokowy i staraj się przyciągnąć stopę aż do pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji przez ok. 10 sekund (możesz powoli odliczać do dziesięciu). Kolana powinny znajdować się w tej samej linii. Stój prosto, nie pochylaj się. Po zakończeniu ćwiczenia rozluźnij prawą nogę. Powtórz całe ćwiczenie – tym razem lewą nogą.
- Usiądź na krześle. Lewa stopa powinna być oparta o podłogę. Prawą nogę załóż na lewą. Prawą stopą wykonuj krążenia – najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, później w przeciwną stronę. Następnie wykonaj ćwiczenie lewą stopą.
- Połóż się na plecach, najlepiej na macie lub materacu. Ugnij nogi w kolanach. Całe stopy powinny opierać się o matę. Wyprostuj lewą nogę i unieś ją do góry – obydwa kolana powinny znajdować się w jednej linii. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji przez ok. 5 sekund. Powróć do pozycji początkowej i odpocznij chwilę. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie prawą nogą.
- Stań przodem do ściany w odległości ok. 10 cm. Unieś w górę ręce. Oprzyj palce o ścianę. Następnie staraj się sięgać palcami coraz wyżej. Sięgnij ramionami najwyżej, jak potrafisz. Kiedy osiągniesz maksymalną wysokość, opuść ręce i odpocznij przez chwilę. Następnie wykonaj ćwiczenie jeszcze raz.
- Usiądź na krześle. Oprzyj stopy na podłodze. Następnie wyprostuj prawą nogę, a stopę ułóż tak, by pięta „wciskała się” w podłogę (palce u stóp powinny być skierowane do góry). Ugnij się w tułowiu i spróbuj sięgnąć obiema dłońmi do prawej stopy. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji przez ok. 10 sekund. W tym czasie oddychaj głęboko. Uwaga! Nie zginaj kolan ani kręgosłupa. Po zakończeniu ćwiczenia wyprostuj się i odpocznij. Następnie powtórz wszystkie ruchy drugą nogą.